Easy Test to urządzenie służące do inkubacji (inkubator) ampułkowych wskaźników biologicznych. Urządzenie jest kompatybilne ze wszystkimi standardowymi ampułkowymi testami biologicznymi dostępnymi na rynku.
Na użytkowniku autoklawu ciąży obowiązek - przynajmniej raz w tygodniu - przeprowadzania badań biologicznych sprawdzających poprawność działania urządzenia. Dzięki urządzeniu proces hodowli pożywki można przeprowadzić samodzielnie we własnej placówce medycznej bez konieczności korzystania z usług specjalistycznego laboratorium.
Inkubator składa się z metalowej ramy, obudowy z tworzywa sztucznego, aluminiowej grzałki, 3 miejsc na testy biologiczne oraz płytki elektronicznej do automatycznej regulacji temperatury grzałki. Urządzenie posiada unikatowe zabezpieczenie przed przerwaniem cyklu inkubacji spowodowanym krótkotrwałym zanikiem zasilania (spadek temperatury grzałki nie więcej niż 3°C).
Cechy i zalety:
- miejsce na 3 jednostki testów biologicznych;
- metalowe podzespoły i bardzo trwała plastikowa obudowa znaczenie wydłużają bezawaryjną pracę;
- elektronicznie podgrzewany aluminiowy blok;
- unikatowe zabezpieczenie przed przerwaniem cyklu inkubacji spowodowanym krótkotrwałym zanikiem zasilania;
- intuicyjna i nieskomplikowana obsługa;
- dokładność podtrzymania temperatury inkubacji ± 0,5°C;
- kompatybilny ze wszystkimi standardowymi ampułkowymi testami biologicznymi dostępnymi na rynku.
Dodatkowe informacje:
Po wykonaniu cyklu sterylizacyjnego należy wyjąć wskaźniki biologiczny ze sterylizatora i odczekać co najmniej 5 minut, a następnie wyjąć wskaźniki z opakowań. Pozostawić wskaźnik do ostudzenia w temperaturze pokojowej. Następnie należy sprawdzić zmianę koloru paska wskaźnika chemicznego na etykiecie testu. Jeśli kolor się zmienił, oznacza to, że sterylizacja parowa się odbyła (wskaźnik ten jednak nie potwierdza, czy proces sterylizacji był prawidłowy). Aktywacja wskaźnika następuje poprzez rozkruszenie szklanej fiolki, np. za pomocą specjalnego przyrządu (w naszym sklepie dołączany każdorazowo do testów biologicznych). Krążek bibuły musi zostać całkowicie obmyty pożywką. W razie wątpliwości delikatnie wstrząsnąć, bądź kilkukrotnie delikatnie stuknąć nią o twardą powierzchnię, trzymając wskaźnik w pozycji pionowej.
Należy pamiętać, iż obmycie krążka bibuły pożywką musi nastąpić zaledwie minutę przed włożeniem wskaźnika do inkubatora. Sam wskaźnik należy umieścić w inkubatorze nie dłużej niż w czasie 1 godziny od chwili gdy został wyjęty ze sterylizatora.
Należy aktywować również wskaźnik nie poddany procesowi sterylizacji jako próbę kontrolną pozytywną, której celem jest potwierdzenie prawidłowych warunków inkubacji i żywotność mikroorganizmów.
Kolejnym krokiem jest włożenie wskaźnika biologicznego do grzałki inkubatora i rozpoczęcie cyklu inkubacji poprzez naciśnięcie przycisku START na obudowie urządzenia. Nie należy zapomnieć o sprawdzaniu wskaźnika biologicznego w regularnych odstępach czasu, kontrolując zmianę kolorów. Odczyty powinno dokonywać się w dogodnych odstępach co około 10 godzin. Wskaźnik biologiczny powinniśmy inkubować przez minimum 24 godziny. Jeśli inkubowane w odpowiednich warunkach, spory bakteryjne wzrosną oznacza to, że sterylizacja była nieskuteczna. Jeśli z kolei po określonym czasie inkubacji wzrost bakterii nie zostanie zaobserwowany, oznaczać to będzie, że odpowiednie warunki sterylizacji zostały osiągnięte.
Wzrost mikroorganizmów jest obserwowalny przez zmianę koloru pożywki. Gdy po 24 godzinach inkubacji nie widać zmiany koloru, oznacza to wynik negatywny – sterylizacja była prawidłowa.
Wyniki są ważne jedynie, jeżeli pozytywna próba kontrolna wskaźnika wykazuje wzrost bakterii.
Jeśli zaobserwowano wynik pozytywny, proszę zrewidować proces (temperaturę i czas ekspozycji) i skontrolować sterylizator pod kątem usterek.