Etykiety (metki) podwójnie przylepne ze wskaźnikiem klasy 1 (wskaźnik procesu) wraz z metkownicą. 

Zapewne w pewnym momencie staną Państwo przed decyzją co do zakupu i doboru naklejek do dokumentacji. Etykiety te stosuje się do oznaczania pakietów, które poddajemy procesowi sterylizacji. Zawierają one wskaźnik procesu (wskaźnik klasy 1), który przebarwia się pomagając szybko i jednoznacznie ocenić czy dany pakiet był poddany sterylizacji. W uproszczeniu - wskaźnik na etykiecie służy do odróżniania pakietów sterylizowanych od niesterylizowanych.

Co oznacza przebarwienie i czym jest wskaźnik procesu (wskaźnik klasy 1)?

Wskaźnik procesu (wskaźnik klasy 1) służy do kontroli ekspozycji - informuje, że pakiet został poddany procesowi sterylizacji. Służy do odróżniania pakietów, które dopiero mają być poddane procesowi w stosunku do tych, które są już obrobione i są gotowe do dystrybucji (sterylizowanych od niesterylizowanych). Samo przebarwienie oczywiście nie oznacza czy proces przebiegł poprawnie - informuje nas tylko i wyłącznie o tym, że konkretny pakiet był poddany czynnikowi sterylizacyjnemu. Etykiety pełnią zatem funkcje informacyjną - dla Państwa, pacjenta oraz w razie kontroli dla Sanepidu. Alternatywą w przypadku etykiet są popularne pojedyńcze naklejki w kształcie kółek (tzw. groszki). Minusem ich jednak jest brak możliwości naniesienia informacji bezpośrednio na naklejkę. Na takie działanie pozwalają właśnie etykiety.

Czym różnią się etykiety dostępne na rynku i czym kierować się przy ich doborze?

Przede wszystkim rozmiarem oraz ilością pól opisowych. W praktyce rozmiar ma znaczenie w tylko w przypadku doboru odpowiedniej metkownicy. Dodatkowo - rozmiar etykiet nie powinien być za duży aby nie zabierał przesadnie wiele miejsca w dokumencie powiązanym z pacjentem. Najpopularniejszy i uniwersalny rozmiar pojedyńczej etykiety to 28 mm x 29 mm. Ilość i rodzaj pól opisowych pozwala natomiast na szybkie określenie informacji jakie dla Państwa są istotne w procesie dokumentacji. Zazwyczaj jest to informacja dotycząca daty procesu sterylizacji; daty przydatności pakietu; numeru sterylizatora; numeru cyklu sterylizacji; kodu operatora; kodu procesu. Etykiety dostępne w naszym sklepie internetowym umożliwiają wykorzystanie sześciu pól do zapisania ale na rynku dostępne są rozmaite warianty etykiet gdzie pola te są inaczej rozmieszone lub wręcz jest ich mniej. Wszystko zależy od tego w jaki sposób prowadzą Państwo system dokumentacji i to jakich informacji potrzebują Państwo na samej etykiecie. Warto aby w przypadku wyboru metkownicy alfanumerycznej pola opisowe etykiety "Operator" i "Kod procesu" były umieszczone na samej górze.

Równie istotnym czynnikiem jest jakość tuszu reakcyjnego oraz kleju zastosowanego przy produkcji etykiety samoprzylepnej. Tusz wskaźnikowy powinien przebarwiać się równomiernie oraz jednoznacznie potwierdzać przeprowadzenie (aczkolwiek nie potwierdza oczywiście skuteczności) procesu sterylizacji na danym pakiecie. Klej natomiast - umożliwić trwałe oznaczenie pakietu podczas procesu. Warstwa wierzchnia kleju na etykiecie / metce powinna dać się łatwo odkleić od spodniej warstwy w celu umieszczenia w dokumentacji. To na co dodatkowo należy zwrócić uwagę to - w przypadku wyboru metkownicy trzyrzędowej alfanumerycznej - czy pola opisowe umieszczone na etykiecie w górnych rzędach korespondują z opisem literowym ustawionym na metkownicy.

Dlaczego etykiety są podwójnie przylepne?

Etykieta taka pozwala na ręczne (lub bezpośrednio przy pomocy metkownicy) naklejenie jej na przygotowany pakiet, a po procesie - bezpośrednio przed użyciem wysterylizowanego zestawu łatwe powtórne odklejenie i umieszczenie w karcie zabiegowej pacjenta, na kopercie dokumentacyjnej lub w zeszycie.

Czy poza etykietami ze wskaźnikiem do pary wodnej są etykiety ze wskaźnikiem do innym metod sterylizacji?

Najpopularniejsze etykiety dostępne na rynku posiadają wskaźnik sterylizacji parowej aczkolwiek również dostępne są takie ze wskaźnikiem sterylizacji plazmowej (nadtlenkiem wodoru), suchym gorącym powietrzem (DRY) i tlenkiem etylenu (EO).

Czym warto kierować się przy zakupie metkownicy?

Tutaj zawsze powinniśmy kierować się zasadą aby w pierwszej kolejności  wybrać i dopasować odpowiednie dla siebie etykiety. Dopiero wówczas - kierując się ich specyfikacją dobierać do nich metkownice. Mając już wybranego producenta etykiet oraz rodzaj i rozmiar metek możemy określić to z którą metkownicą będą one kompatybilne. Drugą istotna sprawą jest ilość rzędów w jakich będzie ona nanosić informacje nam potrzebne. Jeśli potrzebujemy informacji w trzech rzędach musi być to metkownica trzyrzędowa. Drugorzędną sprawą jest to czy będzie to urządzenie numeryczne czy alfanumeryczne. W zasadzie przy prowadzeniu dokumentacji możemy wszystko oznaczać za pomocą cyfr. Chcąc jednak oznaczyć niezbędne informacje przy pomocy liter musimy wybrać metkownice alfanumeryczną. Te w zależności od producenta i konkretnego modelu samej metkownicy pozwalają na użycie podczas procesu dokumentacji jednego górnego lub dwóch górnych rzędów mieszanych (litery lub cyfry). Dobierając metkownicę należy dodatkowo sprawdzić czy producent zapewnia dostęp do części zamiennych (szczególnie rączki i pokrętła są narażone na uszkodzenia podczas intensywnej eksploatacji) oraz to jak łatwo wymienić  w niej wałki barwiące (ich koszt też jest istotny).

Czy należy od razu dokonywać zakupu metkownicy aby korzystać z etykiet?

Sama metkownica nie jest konieczna aby korzystać z etykiet. Informacje równie dobrze możemy nanosić markerem odpornym na czynniki sterylizacji parowej. Metkownica jednak ułatwia, automatyzuje oraz umożliwia powtarzalność procesu. Należy jednak oszacować - biorąc pod uwagę ilość pakietów jakie poddajemy miesięcznie procesowi - czy powyższe zalety metkownicy już w tej chwili przemawiają za jej zakupem. Może być tak, że w chwili obecnej etykiety wraz z markerem są wystarczające, a zakup metkownicy zostanie przełożony w czasie lub też zwyczajnie będzie ona zbędna.

W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt mailowy (sklep@olimpmed.pl). Z chęcią odpowiemy na Państwa wszelkie pytania dotyczące procesu dokumentacji w placówkach medycznych.

opracowanie własne OLIMP MED. Bożena Rauk.

Related products

Komentarzy (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania